انواع لاستیک پراید

انواع لاستیک پراید

در دهه ۸۰ میلادی خودرو پراید با نام مزدا ۱۲۱ در ژاپن و در شرکت خودرو سازی مزدا تولید شد. به دلیل همکاری مشترک مزدا با شرکت آمریکایی فورد ، این خودرو در امریکا شمالی و استرالیا با نام فورد فستیوا تولید و به فروش رسید. بعد از گذشت مدتی، خط تولید پراید به شرکت کره ای تحت عنوان، شرکت کیا موتورز واگذار گردید و بعد از آن  کیاموتورز مدلهای GTX ، XL ، هاچ بک پنج در و سدان چهار را تولید کرد. کیا نیز مانند کمپانی های تولیدکننده دیگر، تولید آن را متوقف کرد. خط تولید پراید در سال ۲۰۰۱  به شرکت سایپا در ایران واگذار گردید.

  پراید یکی از پرتیراژ ترین و البته پرفروش ترین مدل خودرو در تاریخ خودروسازی ایران است. شاید مهمترین دلیل این امر قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی آن نسبت به دیگر خودروهای موجود در بازار است. همین امر منجر به خرید پراید توسط اقشار مختلف مردم شده است. شاید بتوان گفت دیگر قیمت و کیفیت این خودرو مانند نسل گذشته خود نیست. کمپانی سایپا با صدور این خودرو به کشورهایی همچون: سوریه و عراق از صادرکنندگان خودرو بشمار می آید. پراید مدلهای مختلفی دارد از جمله : پراید نسیم ، پراید صبا ، پراید ۱۳۲ ، پراید ۱۱۱ ، پراید ۱۴۱ و پراید۱۵۱ که از نظرعملکرد مشابه هستند؛ فقط تاحدودی نسبت به یکدیگر تفاوت ظاهری دارند.

مشخصات لاستیک های پراید:

لاستیک ماشین به طور قطع از مهمترین و حیاتی ترین بخش های ماشین شماست. سلامت لاستیک در واقع، سلامت قدرت پای ماشین است. اینکه  شما اغلب روی جاده های آسفالت رانندگی میکنید یا جاده های ناهموار خاکی، تفاوتی ندارد. در هر صورت باید آنقدر راننده با احتیاط و در عین حال حرفه ای باشید که قبل از اینکه لاستیک های ماشین به شما اخطار تعویض دهند، به فکر تعویض آنها بیفتید.

عمر مفید لاستیک های پراید به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل آب و هوا منطقه ای که رانندگی میکنید، استاندارد و نوع جاده های محل رانندگی شما و در انتها عامل مهارت رانندگی شماست.

بدون تعارف اکثر ما اهل تعویض به موقع لاستیک خودرویمان نیستیم. شاید آنقدر به این مسئله بی اهمیت باشیم که به یکباره وقتی چشممان به لاستیک های صاف و بدون آج ماشینمان بیفتد، تعجب کنیم. لاستیکهای موجود در بازار تنوع زیادی نیز دارند. گرچه گزینه قیمت بسیار گزینه مهمی ست اما فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

انواع لاستیک از نظر اندازه رینگ، فاق و پهنا از یکدیگر متمایز میشود. برخی از لاستیک ها، اصطلاحا چهارفصل هستند؛ یعنی برای استفاده در تمامی فصول مناسب اند و در تغییرات آب وهوایی آسیب نمیبینند.در مقابل بعضی از لاستیکها برای استفاده در بازه فصلی خاصی طراحی شده اند که هنگام خرید یک لاستیک خوب باید به آن توجه کنیم.

مهمترین فاکتور تعیین کننده در انتخاب یک لاستیک خوب پراید، سایز آن است. سایز لاستیک پراید بر اساس اندازه رینگ، 13 اینچ است.

انواع لاستیک پراید:

لاستیک پراید انواع مختلفی دارد که با برندهای مختلف به بازار مصرفی عرضه شده است. انواعی از برندهای های ایرانی همچون بارز ،  ایران تایر ،  کویر تایر ،  یزد تایر ، گلدستون و همچنین برندهای خارجی مانند : لاستیک تراینگل، لاستیک نکسن ، لاستیک جی تی رادیال و ... انتخاب های مناسبی هستند که شما می توانید بر روی خودروی پراید خود در تیپ های مختلف نصب کنید ، که این می تواند با توجه به سایز استاندارد یا پهن و همچنین کیفیت برندها متفاوت باشد .

چند نمونه از مدل لاستیک پراید:

لاستیک پراید ایران تایر مدل IT۱۶ (ADRINA) 

پترن

IT۱۶ (ADRINA)

سایز

۱۶۵/۶۵R۱۳

پهنا

۱۶۵ میلیمتر

فاق

۶۵

قطر رینگ

R۱۳


 

لاستیک پراید بارز مدل P۶۶۰ (BRILLIANT)

پترن

P۶۶۰ (BRILLIANT)

سایز

۱۶۵/۶۵R۱۳

پهنا

۱۶۵ میلیمتر

فاق

65

قطر رینگ

R۱۳


 

لاستیک پراید کویر تایر مدل ELEGANCE KB12

پترن

ELEGANCE 12kb

سایز

۱۶۵/۶۵R۱۳

پهنا

۱۶۵ میلیمتر

فاق

65

قطر رینگ

R۱۳


 

اخبار خودرو