فیلتر بنزین چیست ؟

فیلتر بنزین چیست ؟

برای اینکه خودرو بتواند سرویس بهتری بدهد باید به آن از جهات مختلف توجه کرد. نگهداری سرویس قطعات از اهمیت بالایی برخوردارست. حتما اسم فیلتر سوخت را شنیده اید و در اکثر مواقع هم به آن توجهی نداشتید.

اما باید بدانید که تعمیر و نگهداری آنهم یکی از موارد مهم برای بهتر کارکردن خودرو به حساب می آید. در این مقاله با فیلتر سوخت آشنا شده و درباره آن بیشتر میدانید.

فیلتر سوخت چیست؟

همانطور که میدانیم بنزین اصلی ترین منبع تامین انرژی برای موتور خودرو به حساب می آید و ناخالصی های کوچکی مثل کثیفی، گرد و غبار و یا سایر ذرات معلق میتوانند بر عملکرد موتور شما تأثیر منفی بگذارند.

عملکرد فیلتر سوخت برای گرفتن ناخالصی های کوچک از بنزین قبل از ورود به موتور طراحی شده و دقیقا مثل فیلتر هوا عمل میکند یعنی ذرات معلق را قبل ورود به موتور جلوگیری میکند.

دونوع فیلتر سوخت وجود دارد که عملکرد هردو مثل هم است:

سوخت از طریق فیلتر عبور میکند (که اغلب از یک کاغذ مخصوص ساخته می شود) و رسوبات را میگیرد. برخی از فیلترها از یک محفظه پلاستیکی یا فلزی در اطراف یک محیط فیلتراسیون شده ساخته شده اند که به راحتی میتوانید کل آن را عوض کنید.

بعضی دیگر هم از نوع کارتریجی هستند و یک فیلتر قابل تعویض  درون یک ظرف فلزی قرار دارند در اینصورت میتوان درب ظرف را برداشت و فیلتر را با یک فیلتر جدید عوض کرد.

فیلتر سوخت کجاست؟

فیلتر سوخت ماشین در بین مخزن سوخت و موتور قرار دارد که عموما داخل مخزن سوخت یا جای میان خط سوخت میتواند باشد.

چه زمانی باید فیلتر سوخت خود را تعویض کرد ؟

 

فیلتر سوخت هم مثل فیلترهای دیگر وقتی کثیفی و آلودگی ها را به خودش بگیرد، زمان تعویضش است. در صورتیکه فیلتر سوخت عوض نشود میتواند روی مصرف سوخت خودرو تاثیر منفی بگذارد.

فیلتر سوخت در صورتیکه عوض نشود، اجازه میدهد سوخت با ذرات معلق به انژکتور خودرو منتقل شده و جریان بهینه سوخت را متوقف میکند.  به طور متوسط طول عمر یک فیلتر سوخت بین 30 تا 60 هزار کیلومتر است و حداکثر میتواند تا 100 هزار کیلومتر هم برسد.

تغییر فیلتر سوخت برای اولین بار در مسافت تقریبی 150 هزار کیلومتر میتواند باعث خرابی موتور بشود پس حتما به این مسئله مهم دقت کنید و هنگام تعویض فیلتر در این مسافت ها باید احتیاط بیشتری به خرج دهید و قبل از تعویض با یک مکانیک ماهر مشورت بگیرید.

مشکلات عملکردی موتور در هنگام کثیف بودن فیلتر میتواند به:

·        مشکل در استارت زدن خودرو

·        کاهش سرعت

·        بوی تند

·        عملکرد پایین موتور

·        مصرف بی رویه سوخت

مربوط باشد. در چنین شرایطی باید چراغ موتور را چک کرده و هم میتوان فیلتر را با برداشتن و دمیدن درون آن بررسی کرد. اگر هوا از آن عبور کند که مشکلی ندارد و در غیر اینصورت نیاز به تعویض آن وجود دارد.

فیلترهای سوخت در خودروهای دیزلی نیاز به توجه بیشتری دارند و باید بیشتر از وسایل نقلیه بنزینی تعویض گردند چراکه مخزن های دیزلی تمایل بیشتری به رشد باکتری و قارچ ها دارند و مواد افزودنی سوخت دیزل برای به حداقل رساندن میکروب ها باید استفاده شود.

اخبار خودرو