چه عواملی باعث ایجاد ترک در لاستیک خودرو می گردد؟

چه عواملی باعث ایجاد ترک در لاستیک خودرو می گردد؟

اگر کولر ماشین خراب باشد، میتوان تاحدودی تحمل کرد تا تعمیر بشود اما اگر لاستیک خراب بشود چی؟! لاستیک یکی از مهم ترین تجهیزات خودرو در عصر امروز و عصرهای پیشین به حساب آمده که بدون وجود آن نمیتوان به وجود خودرو فکر کرد!

لاستیک ها به خاطر مصرفی بودن، عمر همیشگی و طولانی ندارند و درصورتیکه از آنها درست نگهداری نشود میتوانند خیلی زودتر از قاعده فرسوده شده و از بین بروند. یکی از عواملی که باعث شده تا تایر سریع تر فرسوده بشود، ترک خوردن آن به خاطر شرایط محیطی و جغرافیایی است.

چه عواملی باعث ایجاد ترک در لاستیک خودرو می گردد؟

عواملی مثل تابش مستقیم نور خورشید به صورت طولانی مدت، اشعه ماورا بنفش ، گرما ، اکسیژن به مرور میتواند روی لاستیک تاثیر منفی گذاشته و در یک کلام لاستیک را بی مصرف کند!

اشعه ماورا بنفش

پلیمرهای موجود در لاستیک میتواند در گرما منبسط و در سرما منقبض بشود که این حرکت مداوم میتواند زنجیره پیوند های پلیمری لاستیک را به مرور زمان ضعیف و تخریب بکند.

هنگامیکه ترک های روی لاستیک شروع به ظاهر شدن میکنند، دیگر عوامل محیطی مثل اشعه ماورا بنفش، تابش نور خورشید و گرمای شدید هم میتواند به ترک خوردگی بیشتر در لاستیک کمک کند.

سن و تاریخ لاستیک

کائوچو یا رابر با گذشت زمان دچار تحلیل شده و زمانیکه سن لاستیک خودرو بالا میرود، به طور طبیعی پلیمرهای آن ضعیف شده و شروع به تخریب شدن میکنند. در چنین شرایطی لاستیک ها سفت و شکننده شده و این حالت باعث از دست رفتن خاصیت کشسانی میشود.

 

این موضوع تنها به استفاده از لاستیک ختم نمیشود و اگر خودرویی هم به مدت طولانی استفاده نشود، بازهم در اثر گذر زمان لاستیک ها به دلیل ماهیت ساختار شیمیایی خود ضعیف میشوند.

تاثیر آب روی لاستیک

لاستیک خودرو به خاطر تماس با زمین، گرما تولید میکند و زمانیکه تایر به صورت ناگهانی وارد آب مشود میتواند یک شوک ناگهانی ناشی از انقباظ سریع به لاستیک وارد میشود که با تکرار مداوم آن (یعنی سرد و گرم شدن ناگهانی) باعث میشود تا لاستیک دوپوستی شده و ترک در سطح آن ایجاد شود.

باد لاستیک

کم باد یا پرباد بودن لاستیک یکی از عوامل ترک خوردن آن به حساب می آید و لاستیک های کم باد، زمان رانندگی گرمای خیلی بیشتری تولید میکنند. دلیل این امر هم اینست که سطح بیشتری را در تماس با جاده و زمین ایجاده کرده و اصطکاک هم به طبع بیشتر است. لاستیک های با باد زیاد هم میتوانند فشار اضافی را به دیواره لاستیک وارد کرده و باعث فرسایش سریعتر شوند.

اثرات واکس و مواد شیمیایی بر روی لاستیک

موارد شیمیایی زیادی برای محافظت از لاستیک در برابر اشعه ماورا بنفش و آسیب های محیطی، دفع گرد و غبار و خاک ساخته شدند که بعضی از آنها غیر استاندارد هستند. استفاده از این واکس ها و مواد شیمیایی غیراستاندارد میتواند روند ترک خوردگی را بسیار بیشتر کند، پس بهتر است برای محافظت از تایرها در برابر ماورابنفش، از برندهای معتبر و شناخته شده در این زمینه استفاده کنید.

برای دوام بیشتر لاستیک هم بهتر است برای تمیز کردن لاستیک از آب یا محلول آب و صابون استفاده بشود.

آیا وقتی که لاستیک ترک میخورد باید عوض بشود؟

حداقل عمق آج لاستیک باید 1.6 میلی متر باشد و نباید در اطراف لاستیک، پارگی، برآمدگی یا ترک وجود داشته باشد. لاستیک های ترک خورده را نمیتوان تعمیر کرد و ساختار آنها برای همیشه ضعیف شده است.

اقداماتی که میتوان برای جلوگیری از ترک خوردن لاستیک و بالا رفتن عمر تایر کرد:

1.     تنظیم باد مناسب تایر

2.      پارک کردن خودرو در پارکینگ یا زیر سایه

3.     استفاده نکردن از مواد شیمیایی و غیراستاندارد برای تمیز کردن تایر

4.     عادت به رانندگی درست

آیا لاستیک های ترک خورده خطرناک هستند؟

حتی الامکان از لاستیک های ترک خورده باید اجتناب کرد، در چنین شرایطی استحکام خود را از دست داده و رانندگی با اینجور لاستیک ها میتواند باعث ترکیدگی به یکباره لاستیک شده که خطرات جانبی خودش را میتواند داشته باشد. پس اگر در اطراف لاستیک های خودرو، شکافی را مشاهده میکنید، حتما نسبت به تعویض لاستیک خودتان اقدام کنید.

فروشگاه اینترنتی لاستیک عارف تایر در کنار شماست تا بهترین برند و کیفیت را برای لاستیک خودروی شما ارائه بکند. اگر نیاز به مشاوره در این زمینه دارید میتوانید از بخش راه های ارتباطی باما در تماس باشید.

اخبار خودرو