چرا باید لاستیک ها را جا به جا کنیم ؟

چرا باید لاستیک ها را جا به جا کنیم ؟

همانطور که میدانیم لاستیک های خودرو نقش خیلی مهمی را اجرا می کنند و در عملکرد هم تاثیرگذار هستند پس در نتیجه حفظ وضعیت لاستیک ها، نگه داری از آنها و تعمیراتشان می تواند به دوام، ایمنی و سهولت حرکت خودرو کمک ویژه ای بکند.

حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید لاستیک ها را جا به جا کنیم؟ جواب ابتدایی به این سوال این است که جا به جایی باعث می شود تا لاستیک ها به یک اندازه فرسوده شده و این عمل سبب بیشتر شدن عمر می شود.

اگر از لاستیک ها مراقبت نکرده و به موقع جا به جا نشوند، ممکن است هزاران کیلومتر از عمر آنها کاسته شده و در صورتی که نگه داری درستی صورت نگیرد می توان به جرات گفت که عمر لاستیک نصف خواهد شد.

بعضی از تولیدکنندگان لاستیک، جا به جایی لاستیک ها را برای گارانتی کردن محصول خودشان یک امر ضروری میدانند چراکه به خوبی میدانند این جا به جایی به عمر بیشتر کمک می کند.

پس اگر جا به جایی انجام ندهید و لاستیک ها دچار فرسودگی زودهنگام یا فوری شوند، خیلی بعید به نظر می رسد که شرکت تولیدکننده آنها را در شرایط گارانتی خودش قرار دهد و درواقع خود شما مسئول فرسودگی آن هستید.

هزینه جا به جایی لاستیک ها چقدر است؟

هزینه جا به جایی لاستیک ها در مقایسه با خریدن لاستیک خیلی جزئی در می آید. این کار می تواند یک سرمایه گذاری کوچک باهدف افزایش طول عمر لاستیک ها باشد که امنیت و کارایی خودرو راهم بالاتر می برد.

در بعضی از نقاط، فروشندگان لاستیک برای مشتریان ثابت خودشان تخفیف سرویس جایجایی لاستیک را در نظر می گرند تا به این ترتیب آنها را تشویق به افزایش طول عمر لاستیک های خود بکنند.

چگونه لاستیک‌ها را جا به جا کنیم؟

اگر اهل تعمیر و خوره خودرو باشید، جا به جایی لاستیک ها خیلی راحت است، اما قبل از جا به جایی حتما بررسی کنید که لاستیک های شما از کدامیک هستند؟ هدایتی یا غیرهدایتی؟ متقارن یا غیرمتقارن؟ یا تنظیمات لاستیک خودروی شما متناوب بوده یا مساوی؟ توصیه می کنیم تا اگر این مورد برای شما سخت است به متخصص بسپارید.

به این نکته توجه داشته باشید که سپردن تعویض لاستیک ها به افراد خبره یک کار درست و عاقلانه به حساب می آید. تعمیرکاران و متخصصان خودرو با توجه به تخصصی که دارند می توانند مشکلات موجود در لاستیک را در یک نگاه تشخیص داده و با توجه به بروز علائمی که از خود دارد، ناهماهنگی یا فرسودگی آن را تشخیص دهند.

چرا باید لاستیک ‌ها را جا به جا کنیم؟

هرکالای مصرفی با فرسودگی به مرور زمان رو به رو است و این امر را نمیتوان کتمان کرد. لاستیک هم از این امر مستثنی نبوده و وسعت فرسودگی آن به موقعیت لاستیک در وسیله نقلیه بستگی دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که هر خودرو با نیروی بیرونی متفاوتی رو به رو است، مثلا لاستیک های جلو در معرض نیروهای شدید قرار دارند تا لاستیک های عقب. درواقع لاستیک های جلو در خودروهایی که موتور آنها در جلوی دستگاه قرار دارد در مقایسه با خودروهایی که موتورها در پشت قرار دارد زودتر فرسوده می شوند.

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، جا به جایی لاستیک ها کمک می کند تا فرسودگی به طور یکنواخت بین لاستیک ها انجام بگیرد و اگر جا به جایی درست انجام نشود، سرانجام دو لاستیک کهنه در جلو و دو لاستیک نو در عقب دارید!

وقت تعویض لاستیک خودرو شما فرا رسیده؟ دنبال برند معتبر برای تعویض آن می گردید؟ عارف تایر در کنار شماست تا با یک مشاوره صحیح و اصولی بهترین برند و کیفیت را به شما معرفی کند.

اخبار خودرو