مقاومت غلتشی تایر چیست؟

مقاومت غلتشی تایر چیست؟

وقتی که پدال گاز خودرو را فشار میدهیم، در حقیقت انرژی از موتور خودرو به و بقیه قسمت ها به چرخ های ماشین منتقل میشوند. البته این موضوع به نوع خودرو که بنزینی یا الکتریکی باشد هم بستگی دارد.

در نتیجه، تایرها چرخیده و گشتاوری که ایجاد میشود، خودرو را به جلو میبرد. برای اینکه خودرو بتواند به حرکت ادامه دهد نیاز است تا به چیزهای مختلفی غلبه کند که یکی از اینها مقاومت غلتشی تایر است.

مقاومت غلتشی تایر چیست؟

مقاومت غلتشی تایر، به مقدا انرژی گفته میشود که خودرو نیاز دارد تا به تایرها داده و آنها به حرکتشان ادامه داده یا با سرعت ثابتی جلو برود. در واقع این انرژی نیرویی است که لازم بوده تا تایرها به چرخش خودشان ادامه داده و بتوان کیلومترهای بیشتری را طی کرد.

پسماند مهم ترین چیزیست که روی مقاومت غلتشی اثر میگذارد، در واقع پسماند همان انرژی است که تایر با چرخش روی زمین و اصابت آج تایر به زمین مصرف میشود.خودرو باید بر این انرژی غلبه کند که این نوع غلبه با مصرف سوخت اضافه اتفاق میافتد.

آیا امکان جلوگیری از مقاومت غلتشی وجود دارد؟

تا زمانیکه تایر با زمین تماش داشته باشد، مقاومت غلتشی هم وجود دارد و نمیتوان از این مقاومت جلوگیری کرد، اما میتوان آنرا به حداقل رسانید. از آنجاییکه پسماند دلیل اصلی مقاومت غلتشی به حساب می آید، میتوان فرمول مواد تایر را از نظر مهندسی به گونه ای طراحی نمود که در برابر حرارت مقاومت بیشتری داشته باشد و تغییر حالتشان انرژی کمتری مصرف بکند.

رانندگانی که به کم کردن مصرف سوخت خودروی خود علاقه دارند، تایر با مقاومت غلتشی کم میتواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. این تایرها باعث میشوند تا مصرف سوخت خودرو نسبت به تایرهای معمولی کمتر بشود.

طبق تحقیقاتی که انجام شده، مقاومت غلتشیِ کم میتواند روی مصرف سوخت تا ۱۰ درصد تاثیر بگذارد که البته اکثر رانندگان مصرف سوختشان را تا ۳ درصد میتوانند کم کنند. شاید در نگاه اول این عدد کم به نظر برسد اما با یک حساب سرانگشتی در طول زمان متوجه میزان مصرف سوخت خواهیم شد.

برای به دست آوردن موقعیت ها و چیزهای خوب نمیتوان بدون پرداخت هزینه آنها را به دست آورد. تایرهاییکه مقاومت غلتشی کمی دارند نیز این چنینی هستند. بهبود آنها با تکنولوژی های جدید امکان پذیر است.

به عنوان مثال برای اینکه مقاومت غلتشی را بتوان بهبود داد، سازنده باید عمق آج آنها را کاهش بدهد که این موضوع سبب میشود تا دوام آج کم شده و تایر با ساییدگی رو به رو شود.

برای غلبه بر این مشکل و اینکه مقاومت غلتشی هم بهبود پیدا کند، باید دنبال تکنولوژی جدیدی بود که این موضوع را بتواند حل کند.

آیا لاستیک های با مقاومت غلتشی پایین، گرانتر هستند؟

بله! شکی نیست که تایرهای با مقاومت غلتشی پایینتر نسبت به تایرهای معمولی گرانتر بوده و برای خرید آنها باید هزینه بیشتری کرد؛ به این دلیل که طراحی و ساخت آنها از تکنولوژی های جدیدتر استفاده میشود.

و همانطور که بالاتر اشاره شد، تولیدکننده لاستیک برای بهبود مقاومت غلتشی باید عمق آج تایر را کمتر کند که البته این موضوع یک تاثیر منفی هم دارد آنهم کم شدن دوام و ساییده شدن بیشتر تایر است.

تایر باکیفیت و برندهای مختلف را در عارف تایر میتوانید دنبال کنید. ما به شما برای خرید بهترین تایر و مناسب ترین آن مشاوره رایگان ارائه میدهیم. کافیست تا با مشاورین و کارشناسان ما تماس بگیرید.

اخبار خودرو