لاستیک PCR ، لاستیک OTR ، لاستیک TBR چیست ؟

لاستیک PCR ، لاستیک OTR ، لاستیک TBR چیست ؟

اگر برای خرید لاستیک اقدام کرده باشید، حتما به کلمات TBR ، OTR ، PCR  برخورد داشته اید که فروشنده لاستیک خودرو به شما گفته است. اما خیلی از افراد درباره این اصطلاحات چیزی نمیدانند. در این مقاله از عارف تایر قصد داریم تا شما را با این نوع لاستیک ها بیشتر آشنا کنیم. پس در ادامه همراه باشید.

لاستیک TBR چیست ؟

کلمه TBR کوتاه شده عبارت Truck and Bus Radial به معنی  لاستیک رادیال کامیونی و اتوبوسی است. موارد استفاده از لاستیک TBR برای خودروهای سنگینی مثل کامیون ها، اتوبوس ها و اکثر خودرو های باری استفاده میشود. ساختار این لاستیک به گونه ایست که تمام از سیم و فولاد است و برای تحمل وزن های سنگین و زیاد طراحی شده است.

سایر این لاستیک به ترتیب ۶.۵۰R۱۶LT ، ۷.۰۰R۱۶LT ، ۷.۵۰R۱۶LT ، ۸.۲۵R۱۶LT ، ۹.۰۰R۲۰ ، ۱۰.۰۰R۲۰ ، ۱۱.۰۰R۲۰ ، ۱۲.۰۰R۲۰ ، ۱۱R۲۲.۵ ، ۱۲R۲۲.۵ ، ۱۳R۲۲.۵ ، ۳۱۵/۸۰R۲۲.۵ ، ۱۲.۰۰R۲۴ ، ۳۲۵/۹۵R۲۴ ، ۲۹۵/۸۰R۲۲.۵ ، ۱۱R۲۴.۵ ، ۱۲R۲۴.۵ ، ۴۲۵/۶۵R۲۲.۵ ، ۴۴۵/۶۵R۲۲.۵ است.

لاستیک PCR و PLT چیست ؟

کلمه PCR کوتاه شده  Passengr radial به معنی لاستیک رادیال سواری است. لاستیک   PCR  برخلاف TBRها برای انواع خودروهای سواری طراحی شده اند. لاستیک PLT هم برای  سواری، وانت و کامیونت هست و میتوان گفت که با ساختاری نیمه فولادی مشابه لاستیک های TBR عرضه میشوند.

سایر برای لاستیک های PCR به ترتیب ۱۶۵/۶۵R۱۳ ، ۱۶۵/۷۰R۱۳ ، ۱۷۵/۶۰R۱۳ ، ۱۷۵/۷۰R۱۳ ، ۱۸۵/۶۰R۱۴ ، ۱۸۵/۶۵R۱۴ ، ۱۹۵/۶۰R۱۴ ، ۲۰۵/۵۵R۱۷ ، ۲۲۵/۵۵R۱۸ ، ۲۳۵/۶۰R۱۸ ، ۲۴۵/۶۵R۱۷ و برای لاستیک های PLT به ترتیب ۶.۵۰R۱۶LT ، ۷.۰۰R۱۶LT ، ۷.۵۰R۱۶LT ، ۸.۲۵R۱۶LT است.

لاستیک OTR چیست ؟

کلمه OTR کوتاه شده ( Off the Road Tire) به معنای لاستیک خارج جاده است.  لاستیک OTR برای انواع ماشین آلات راهسازی، معدنی، ساختمان سازی، عمرانی ساخته شده است، ساختار این لاستیک به شکلی است که برای تحمل وزن زیاد و عبور از شرایط سخت طراحی و پیاده سازی شده است. و سایز آن میتواند ، ۱۶.۰۰R۲۵ ، ۱۷.۵R۲۵ ، ۱۸.۰R۳۳ ، ۲۰.۵R۲۵ ، ۲۳.۵R۲۵ ، ۲۶.۵R۲۵ ، ۲۹.۵R۲۵ ، ۲۱.۰۰R۳۳ ، ۲۱.۰۰R۳۵ ، ۲۷.۰۰R۴۹ ، ۳۰.۰۰R۲۵۱ ،  ۳۳.۰۰R۵۱ ، ۳۶.۰۰R۵۱ ، ۴.۰۰R۵۷ ، ۳۵/۶۵R۳۳ باشد.

نکات مهم در خرید لاستیک

در ادامه میخواهیم نکاتی مهم در خرید لاستیک را به شما بگوییم که باید به آنها توجه کنید:

1-    اندازه لاستیک را چک کنید

وقتی که تصمیم به عوض کردن لاستیک خودروی خود میکنیم، بالافاصله به اعداد روی لاستیک قبلی خود مراجعه کرده و آنرا به فروشنده اعلام میکنیم. در حالیکه باتوجه به نوع خودرو و اعداد حک شده روی لاستیک باید دقت کرد.

اگر روی لاستیک خودرو عددی مثل ۱۸۵/۶۵-R14 وجود دارد، معنی آن به شرح زیر است:

·        ۱۸۵: پهنای لاستیک بر حسب میلی‌متر

·        ۶۵: نسبت ارتفاع دیواره لاستیک (فاق) به پهنای آن برحسب درصد

·        R: رادیال

·        ۱۴: قطر رینگ بر حسب اینچ

2-    مقاومت حرارتی لاستیک

مقاومت حرارتی لاستیک یکی از مواردیست که باید به آن توجه کرد. مقاومت حرارتی لاستیک‌ ها به ترتیب از بالاترین تا پایین‌ترین درجه با حروف A و B و C مشخص میشوند.

3-    چسبندگی

 

چسبندگی در لاستیک زمانی مشخص میشود که میزان توقف خودرو در جاده های خیس را نشان میدهد. هرچه چسبندگی بالاتر باشد یعنی لاستیک میتواند خودروی حامل را در جاده های خیس و لغزنده در مسافت کمتری هنگام ترمز متوقف کند. بالاترین و پایین ترین میزان چسبندگی به ترتیب با حروف AA و A و B و C تعریف میشود.

4-    ساییدگی

چهارمین نکته مهمی که باید در زمان خرید لاستیک به آن توجه کرد، ساییدگی لاستیک است. اگر ساییدگی یک لاستیک 400 است و یک لاستیک روی 200 است این یعنی لاستیک اول (با ساییدگی 400) دوبرابر دیرتر از لاستیک دومی ساییده میشود.

5-    موارد سازنده

بعد از توجه به میزان ساییدگی باید به مواد سازنده لاستیک هم توجه ویژه بکنید. اگر با عبارتی مثل عبارت TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2 STEEL رو به رو شده اید این یعنی رویه لاستیک مرکب از یک رویه پلی ‌استری به همراه دو لایه سیم فولادی است.

6-    برند سازنده

هیچ وقت برندهای لاستیک ها را در خرید باهم مقایسه نکنید، چراکه هرکدام از آنها ساختار، اندازه و نوع متفاوتی دارند که که باعث افزایش خطر و ریسک رانندگی میشود.

اخبار خودرو